O alkoholu ovisno oko 270 tisuća Hrvata

U Hrvatskoj se po glavi stanovnika konzumira 13 litara alkohola godišnje po čemu je naša zemlja u europskom vrhu, svaki treći ovisnik o alkoholu je žena, dok djeca počnu eksperimentirati s alkoholnim pićima već u 11. godini.

Klubovi liječenih alkoholičara su najzdraviji, najefikasniji i najjeftiniji sustav liječenja o ovoj vrsti ovisnosti, što dokazuje i njihov sve veći broj, čime se pomaže ne samo pojedincu, već i njegovoj obitelji, kao i društvu u cjelini, zaključak je s tribine koju su u Gradskoj vijećnici, u mjesecu borbe protiv ovisnosti, organizirali Odjel za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke, Koordinacijski gradski odbor za borbu protiv ovisnosti, Zajednica Klubova liječenih alkoholičara PGŽ, Klinika za psihijatriju KBC-a Rijeka te Centar za alkoholizam Zamet.

Prema navedenim podacima, u Hrvatskoj se po glavi stanovnika konzumira 13 litara alkohola godišnje po čemu je naša zemlja u europskom vrhu, a procjenjuje se da su 270 tisuća Hrvata alkoholičari, pa je oko milijun ljudi ugroženo ovom ovisnošću. Svaki treći ovisnik o alkoholu je žena, dok djeca počnu eksperimentirati s alkoholnim pićima već u 11. godini.

Više od 80 posto kriminalnih radnji počinjeno je pod utjecajem alkohola koji je postao drugi uzrok smrtnosti nakon kardiovaskularnih bolesti na koje također utječe. Kod nas je malo specijalističkih bolnica za ovisnike, kao i stručnjaka koji bi se aktivno suočili s ovom problematikom.

U svemu navedenom, možda i jedina svijetla točka su Klubovi liječenih alkoholičara kojih u Hrvatskoj ima već oko 200, od kojih je 17 u Primorsko-goranskoj županiji. Njihov rad s malo dobivenog novca pokazao se vrlo učinkovitim, počevši od pripreme ovisnika za ambulantno ili bolničko liječenje, nakon čega se isti prihvaćaju u te male zajednice do 25 ljudi, koje ljudskim pristupom jedine u društvu aktivno šire kulturu nepijenja.

– Trećina Klubova dobije u godini novca koliko košta lječenje samo jednog alkoholičara. Posljednjih deset godina puno se radi na osnivanju i unapređenju ovih malih grupa kako bi se pridonijelo kvalitetnijem životu liječenih ovisnika i njihovih obitelji – kazao je Marijan Markič, predsjednik Zajednice županijskih klubova. Voditelj lošinjskog Kluba dr. Branko Lakner istaknuo je važnost grupne psihoterapije u stvaranju mreže podrške i rješavanju problema liječenog ovisnika.

Izvor: novilist.hr